سایت شهدای نخبه و دانشجو

حسن عباسپور

مشخصات شهید

  • نام: حسن
  • نام خانوادگی: عباسپور
  • تاریخ تولد: دوشنبه, 24 مهر 1323
  • محل تولد: تهران
  • محل شهادت: تهران- دفتر حزب جمهوری
  • تاریخ شهادت: یکشنبه, 07 تیر 1360
  • محل تحصیل: دانشگاه تهران ودانشگاه لندن
  • رشته تحصیلی: برنامه ريزي و مديريت سيستمهاي انرژي
  • مقطع تحصیلی: دکترا
  • شغل: وزیر نیرو

خلاصه زندگینامه


شهيد عباسپور در تاريخ 1323 در شهر تهران و در خانواده اي متدين متولد گرديد .
در سال 1342 از دبيرستان هدف با معدل 18/2 ديپلم رياضي گرفت و در همان سال در كنكور دانشكده فني دانشگاه تهران موفق شد و وارد آن دانشكده در رشته الکترومکانیک گرديد. در دوران دانشكده فني با مبارزات سياسي ـ مذهبي و گروهي بر ضد رژيم ضد خلقي شاه آشنا شد و همراه با ساير دانشجويان مسلمان در تشكيل جلسات مذهبي ـ سياسي فعالانه شركت نمود .
از همفكران اين دوره شهيد عباسپور مي توان از شهيد دكتر محمود قندي و شهيد مهندس ناصر صادق را نام برد .
در دوران دانشجويي در دانشكده فني با گروههاي مبارز دانشجويي و مسلمان ارتباط داشت و ضمن اين كه نهايت سعي و كوشش را در فراگيري دروس دانشكده به كار مي برد لحظه اي از مطالعه كتابها و جزوات سياسي ـ مذهبي غفلت نمي ورزيد .
در سال 1346 از دانشكده فني در رشته الكترومكانيك فوق ليسانس گرفت و جزء فارغ التحصيلان ممتاز اين دانشكده شد و در آن تاريخ كه يك سال از تأسيس دانشگاه صنعتي شريف گذشته بود كه اين دانشگاه احتياج به استاد داشت و لذا مسئولين آن وقت تصميم گرفتند ، تعدادي از فارغ التحصيلان ممتاز دانشكده هاي فني ، پلي تكنيك و علوم را به استخدام اين دانشگاه درآورند . شهيد عباسپور در سال 46 به همراه عده اي ديگر از فارغ التحصيلان ممتاز آن سال به استخدام دانشگاه شريف درآمد و تا سال 50 در سمت استادياري در آن دانشگاه مشغول به كار بود .
در اين مدت علاوه بر فعاليتهاي سياسي ، همه روزه از 7 صبح تا ديروقت در دانشگاه مشغول نوشتن كتاب و جزوه و حل مسائل دانشجويان و راه اندازي آزمايشگاه و غيره بود و دانشجويان آن شهيد كه در حال حاضر در توانير و برقهاي منطقه اي مشغول كارند خود گواه تلاش صادقانه ايشان در راه تربيت نسل فعلي مي باشند .
 سفر به خارج از ايران
در تاريخ تير ماه 50 به سوئيس رفت و در يكي از كمپانيهاي معروف سوئيس مشغول به كار شد و مدتي در طراحي خط 400 هزار ولت كبان ـ آنكارا كه در آن تاريخ كمپاني مزبور مشغول طراحي آن بود ، كار نمود . دوباره به ميهن بازگشت و سپس در سال 51 براي طي دوره دكترا به دانشگاه لندن رفت و در تاريخ 10/11/56 در رشته برنامه ريزي و مديريت سيستمهاي انرژي دكتراي خود را گرفت و به ايران بازگشت و مجدداً در دانشگاه صنعتي شريف مشغول به كار شد .
در لندن ضمن شركت فعال در اتحاديه انجمنهاي اسلامي اروپا با اغلب گروههاي مخفي و علني مخالف رژيم به طور مستقيم و يا غيرمستقيم ارتباط داشت و به طور وسيعي دست به تكثير و توزيع جزوات انقلابي بين دانشجويان و ايرانيان مقيم انگليس مي زد . به محض اين كه از ورود دانشجوي ايراني جديد به انگلستان آگاه مي شد به طور مستقيم و يا غيرمستقيم  با دانشجوي مربوطه تماس مي گرفت و در صورتي كه زمينه مناسب در او مي يافت ، به يكي از جلسات محرمانه و هفتگي دعوت مي نمود . جلسات در دو سطح تشكيل مي شد ، يكي براي تازه واردين كه در آن بيشتر بحثهاي مذهبي و تفسير قرآن صورت مي گرفت و آن گاه در اين جلسات افراد مطمئن و متعهد پس از مدتي به جلسات محرمانه تري كه فعاليت سياسي داشت عضوگيري مي گرديدند . او در حالي كه به شدت سرگرم مبارزه بر عليه رژيم منفور شاه بود ،‌هيچ گاه از تكميل معلومات علمي و فني نيز غفلت نمي ورزيد و معتقد بود كه ايران و بازسازي ايران به افراد متخصص و متعهد بي نهايت نيازمند است .
بازگشت به ايران
پس از بازگشت به ايران به همراه گروهي ديگر دست به ايجاد شبكه ارتباطي بين استادان مسلمان دانشگاههاي مختلف و مدارس عالي زد و با ارتباطي كه با دانشجويان مسلمان ايجاد شده بود مبارزات خود را بر عيله رژيم شاه ادامه داد .
در زمان دولت آموزگار به همراه عده معدودي از استادان هسته اوليه سازمان ملي دانشگاهيان را تشكيل داد كه اين سازمان قبل از انقلاب نقش برجسته اي در مبارزات مردم بر عليه شاه ايفا نمود . پس از مدتي شهيد عباسپور به عضويت هيئت دبيره اين سازمان انتخاب شد و در طراحي عمليات مبارزاتي اين سازمان بر عليه رژيم نقش مهمي را به عهده گرفت . اين سازمان دست به برگزاري هفته همبستگي زد كه در آن ضربات محكمي بر رژيم گذشته وارد آمد و در تمامي دانشگاهها جلسات سخنراني و تظاهرات عظيم به راه افتاد و رژيم براي مقابله با آن به كشتار 12 آبان دست زد و آن گاه به همراهي عده اي ديگر تحصن وزارت علوم و دبيرخانه دانشگاه تهران را طراحي نمود كه در تحصن وزارت علوم كه منجر به شهادت استاد نجات اللهي شد ، شخص ايشان شركت داشت و در اين تحصن تمامي شبها به تبليغ ايدئولوژي اسلامي مي پرداخت .
چون سازمان ملي دانشگاهيان سازماني بود كه داراي فعاليت علمي بود و در آن افراد با ايدئولوژي هاي مختلف گرد آمده بودند و حدود مبارزات با آن تركيب از چهارچوب معيني نمي توانست فراتر رود ، لذا در همان ايام به همراه عده اي از استادان مسلمان و مبارز دانشگاهها جامعه اسلامي دانشگاهيان را به وجود آورد كه تا پيروزي انقلاب داراي فعاليت مخفي و زيرزميني بود و در تشكيل اعتصابات و تظاهرات نقش كليدي را داشت .در نوشتن بيانيه ها هميشه پيش قدم بود و در تكثير و توزيع آنها بي نهايت كوشش نمود.بعد از پيروزي انقلاب در بازسازي ايران و تثبيت حكومت اسلامي آخرين تلاش خود را نمود و خانه و خانواده خود را رها نموده و دربست خود را در اختيار انقلاب قرار داده و شبانه روز نزديك به هيجده ساعت كار و تلاش مي نمود .
او تلاش در راه استمرار انقلاب اسلامي ايران را با فعاليت در حزب جمهوري اسلامي و همكاري با ديگر ارگانهاي انقلاب ادامه داد .
شهيد عباسپور در تاريخ 1/9/58 به وسيله شوراي انقلاب به سمت وزير نيرو منصوب گرديد كه تا لحظه شهادت صادقانه در كابينه مكتبي برادر رجايي در اين سمت تلاش و كوشش نمود .
مديريت صحيح و انقلابي او باعث گرديد در ظرف مدت كوتاهي فعاليتهاي چشم گيري به وسيله وزارت نيرو در جهت خدمت به مستضعفين انجام گيرد ، براي مثال روند برق رساني به روستاها با حداقل هزينه ، 10 برابر گذشته بوده است و برنامه هاي جامعي براي آب رساني و برق رساني به شهرهاي دورافتاده و ايجاد سدها و نيروگاهها پيش بيني شد .
از خداوند متعال خواستاريم كه نيرويي به ما عطا كند كه بتوانيم دنباله راه او و ديگر شهيدان 14 قرن اسلام را ادامه بدهيم . خدمات بسيار ارزنده اي را چه قبل و چه بعد از انقلاب از خود به جا گذاشت و در راه استمرار انقلاب در حزب جمهوري همکاري نمود و بالاخره در فاجعه دفتر حزب به شهادت رسيد.
فعاليت وزارت نيرو در زمان وزارت شهيد عباسپور
وزارت نيرو در مدت وزارت برادر شهيد دكتر عباسپور ،‌به علت مديريت انقلابي و مكتبي و تلاش شبانه روزي او ، به راستي توانست گامهاي بلندي برداشته و در اين ارگان دولتي كه وابسته به طرح ، اجرا و  نظارت خارجيان بود دگرگونيهاي اساسي به عمل آمده و به راستي فعال شود . از عمده خدمات اين مرد بزرگ ، حذف قراردادهاي تحميلي استعماري و تلاش در جهت خودكفايي صنعت آب و برق  و قراردادن طرحهاي عمراني در خدمت مستضعفين و به كارگيري نيروهاي جوان و مومن در اداره امور مملكتي در حوزه فعاليت وزارت نيرو بود . براي گراميداشت ياد آن شهيد بزرگ ، مي توان مطالب زيرا را به عنوان گوشه اي از فعاليت هاي او در حين وزارت ، نام برد :
1 ـ در گذشته وزارت نيرو تنها واسطه اي بين دولت و پيمانكاران خارجي بود كه پولهاي بيت المال را بي حساب به جيب خارجيان مي ريخت و عملاً خود در هيچ يك از فعاليتهاي عمراني شركت نمي كرد . علاوه بر اين ، تأسيسات مهم و شاهرگ حياتي آب و برق در دست خارجيان بود . در صورتي كه امروز وزارت نيرو طرحهاي كوچك و بزرگي را خود به دست گرفته است و هر روز بر تجربه هاي خود در امر خودكفايي و استقلال مي افزايد .
2 ـ از مسائلي كه برادر شهيد عباسپور اهميت خاصي براي آن قائل مي شد ، رابطه موسسات عالي آموزشي دانشگاهها با ارگانهاي اجرايي بود ، تا بدين وسيله هم دانشگاهها فعال گردند و كارشناسان ايراني تجربه به دست آورند و هم اين كه جوانان متعهد بتوانند وزارت نيرو را در رسيدن به اهدافش ياري دهند . به همين لحاظ سميناري از طرف وزارت نيرو جهت همكاري بيشتر با دانشگاههاي كشور در آذرماه 58 برگزار گرديد كه سرآغازي براي همكاريهاي گسترده آينده گرديد . همچنين طرح ايجاد يك نهاد انقلابي به نام ستاد آموزش و سازندگي كه وظيفه جذب و آموزش نيروهاي مومن به انقلاب را داشت  ، به وسيله شاگردان پياده گرديد و دانشجويان زيادي پس از آموزش ، در قسمتهاي مختلف وزارت نيرو به كار گمارده شدند و خلائي را كه پس از انقلاب حس مي شد ، پرنمودند .
3 ـ جهت آشنا نمودن ادارات با فرهنگ اسلامي و همچنين گسترش و نشر عقايد اسلام در سطح وزارتخانه و آموزشهاي سياسي ، طرح ايجاد دفاتر ارشاد و روابط عمومي در سطح سازمانهاي تابعه وزارت نيرو به وسيله ايشان پيشنهاد گرديد كه در بعضي از سازمانهاي تابعه با موفقيت پياده شد .
4 ـ نظر به وابسته بودن وزارت نيرو ، حتي ساده ترين وسايل نيز از خارج كشور وارد مي گرديد ، در صورتي كه در ظرف يك سال و اندي وزارت ايشان لوازم و قطعات يدكي كوچك و بزرگي در كارگاههاي وزارت نيرو به وسيله كارگران و تكنسينهاي وزارتخانه ساخته شد و با كيفيت بهتر و هزينه بسيار كمتر مورد بهره برداري قرار گرفتند . براي نمونه كارخانه تيرسازي واقع در شيرگاه ساري با نظارت و برنامه ريزي كارشناسان اين وزارت و همياري ساير نهادها به كار انداخته شد و مبالغ هنگفتي از ارز كشور را كه قبلاً صرف خريد اين تيرهاي چوبي از اروپا جهت برق رساني مي گرديد ، صرفه جويي نمود .
فعاليتهاي وزارت نيرو در دو بخش عمده آب و برق خلاصه مي شود . وزارت نيرو در بخش برق وظيفه دارد از تأسيساتي كه از گذشته باقي مانده است مراقبت ايمني به عمل آورده و تداوم كار در حال حاضر تأسيسات توليد برق : سدها ، نيروگاه ها و همچنين پست هاي انتقال نيرو به وسيله برادران ايران به فعاليت خود ادامه مي دهند و برق كشور را علي رغم مشكلات فراوان تأمين مي كنند. طبق آخرين آمار منتشر شده از سوي وزارت نيرو تا پايان سال 59 ، اين وزارتخانه توانسته است تا پايان آذرماه سال  59 انرژي توليد شده توسط موسسات برق را به 155.5ميليون كيلووات ساعت برساند كه معادل 970 ميليون كيلووات ساعت ( 7/6 درصد ) نسب به 9 ماهه سال قبل ( 14535 ميليون كيلووات ساعت ) افزايش داشته است از اين مقدار برق توليد شده در 9 ماهه اول 59 حدود 11236 ميليون كيلووات ساعت از طريق نيروگاههاي حرارتي و بقيه از طريق نيروگاههاي آبي توليد شده است طبق آمار وزارت نيرو در پايان 9 ماهه سال 59 قدرت نصب شده در نيروگاههاي تحت مديريت وزارت نيرو به 8779 هزار كيلووات رسيده است كه معادل 861 هزار كيلووات ساعت ( 9/10 درصد) افزايش داشته است .
در هفتم تيرماه سال 1360، دفتر مركزي حزب جمهوري اسلامي، در حالي كه جمعي از مسوولان نظام، همچون آيت‏الله‏ بهشتي رييس ديوان عالي كشور، چهار وزير، دوازده معاون وزير و بيست و هفت نماينده مجلس در جلسه هفتگي حزب حضور داشتند، منفجر شد.

گالری تصاویر

کلیه حقوق نزد موسسه شهدای نخبه محفوظ است
طراحی و پیاده سازی: رامندسرور