سایت شهدای نخبه و دانشجو

حسن مجتهدزاده

مشخصات شهید

  • نام: حسن
  • نام خانوادگی: مجتهدزاده
  • تاریخ تولد: جمعه, 01 بهمن 1338
  • محل تولد: خرمشهر
  • محل شهادت: اهواز
  • تاریخ شهادت: چهارشنبه, 29 آذر 1357
  • محل تحصیل: دانشگاه شهید چمران اهواز
  • رشته تحصیلی: دامپزشکی
  • مقطع تحصیلی: لیسانس
  • شغل: دانشجو

زندگینامه

شهید حسن مجتهد زاده در سال 1338 در یک خانواده کم درآمد در خرمشهر به دنیا آمد و از آن ابتدا با مفاهیم اسلام آشنا گردید. جو مذهبی حاکم بر خانواده امکان این دریافت‌ها را وسعت می‌بخشید. در سال‌های آخر مدرسه بود که با شرکت در جلسات تلاوت قرآن مجید با کتاب اسلام آشنا گردید در این آشنایی طولانی هرروز به روزنه‌ای تازه از مفاهیم عظیم قرآن پی می‌برد و هرلحظه روحی تازه و تازه‌تر سینه‌اش را پر می‌کرد. در اوایل دوره متوسطه با شرکت در کلاس‌های اصول دین و اصول عقاید در این مرحله بذری نو در کشتزار پرثمر ایمانش کاشته می‌گردد و اصول عقاید اسلامی را مستدل و با براهین علمی در می‌یابد و همگام با همین دریافت‌ها بود که در مسجد جواد به آموزش قرآن پرداخت. استقبال گرم نوجوانان از برنامه‌های او و شرکت مداوم آن‌ها در کلاس‌های و یاری بی‌دریغ همه مردم از برنامه‌های سازنده او ایمان او را هرروز شکوفاتر می‌ساخت و ما هرروز شاهد بودیم که پدری دست فرزندش را به دست حسن می‌سپرد تا او را قرآن آموخته و با اسلام آشنا سازد. برنامه‌های متنوع و ابتکاری حسن هرروز گروه تازه‌ای را به مسجد کشانده تا درس ایمان آموخته و جامعه خویش را بازشناسد. بی‌شک پایگاه او هرروز گسترده‌تر و مستحکم‌تر می‌شد.
همزمان با همین جریانات بود که پایش به جلسات و برنامه‌های ضد بهاییت بازگردید. با دقت هر چه تمام‌تر آن درس‌ها را فرامی‌گرفت اما آنگاه‌که به اجتماع خود می‌نگریست و به محرومیت مردم خود و تضادهای عمیق در جامعه طبقاتش فکر می‌کرد این برنامه‌ها نمی‌توانست او را اغنا کند و همواره به راهی می‌اندیشید که او را به جریانات اجتماعی نزدیک‌تر سازد تا بتواند سهم عمده در راهنمایی خلق مسلمان داشته باشد. فعالیت‌های آگاهی‌بخش وی در سطح کلاس و دبیرستان به‌ندرت روح پرعظمت او را جلا می‌بخشید و شعاع تأثیرگذاری و آگاهی بخشیدن به جوانان قهرمان را هرروز عمیق‌تر می‌ساخت. با مطرح ساختن بحث‌های اجتماعی و اسلامی همواره سعی می‌نمود فضای ننگ و منحط فرهنگ استعماری غالب بر جامعه را که جوانان ما را سال‌ها به یوغ انجماد و فساد کشانده بود بشکند و ایمان و تعهد را در آنان بیافریند و بارور سازد. عشق و ایمان تلاش و جنبش او همواره او را به‌سوی بلند بام ایثار رهنمون می‌ساخت.
کوشش خستگی‌ناپذیر او در پایگاه‌های اسلامی (مسجد، کتابخانه،...) و استفاده از حداکثر آگاهی و شناخت راه احیای فرهنگ انقلاب اسلامی انتشار و توسعه آن برای فراگیری جامعه و بذل همه توانایی‌های خود برای پیشرفت جنبش اسلامی کم‌نظیر بود. در سال 1355 با اخذ دیپلم در رشته طبیعی از دبیرستان خرمشهر فارغ‌التحصیل می‌گردد و همان سال بود که در دانشگاه اهواز در رشته دامپزشکی قبول می‌شود او در دانشگاه امکان فعالیت را وسیع‌تر و عمیق‌تر می‌یابد و برخورد با ایدئولوژی‌های گوناگون روح پرنور او را متبلور می‌گردانید. او مبارزات دانشگاهی را گامی مؤثر برای احقاق حق خلق ستمدیده می‌دید. در ابتدای این مرحله از زندگی علیرغم شرایط خفقان و اختناق حاکم بر کشور در سال 55، با برپا کردن تظاهرات ضد شاه و اعتصابات دانشگاهی، کینه آشتی‌ناپذیر را با شاه و امپریالیسم آمریکا می‌پروراند و همگام با سایر انقلابیون ایران تنها راه رهایی خلق مستضعف ایران را سرنگونی رژیم شاه جلاد و رهایی از یوغ امپریالیسم آمریکا می‌دانست و این دریافت دقیق را نه‌تنها براثر مطالعه کتاب‌های سازنده و آگاهی‌بخش بلکه باجان و وجود خود احساس کرده بود. او که خود از طبقه مستضعفین بود، سوزش سرما را با تن خویش، گرسنگی خلق محروم را با تن نحیف خود و اختناق و استبداد حاکم را باروح پرشکوه خود و نفیر شلاق و اثر شکنجه را بر بدن برادران آگاه و مبارز خود و مرگ تدریجی اما افتخارآفرین مجاهدین را در سیاهچاله‌ای شاه دژخیم دیده و شنیده بود.
شهید مجتهدزاده طوری بود که حداقل روزی 14 ساعت از عمر پرثمر خود را صرف جنبش اسلامی می‌نمود. اکثر اوقات زهد انقلابی و تلاش‌های وسیع و مستمر او اجازه یک وعده‌غذای سیر را به او نمی‌داد، لقمه‌ای در دست گرفته و راهی خانه دوستی و ازآنجا به ...
شهید حسن مجتهد زاده آنگاه‌که اشتباهی را می‌دید و خطایی را در خانواده خود می‌دید اکثر اوقات از آیات قرآن استفاده نموده، اشتباهات را رفع می‌نمود.
ایشان به فراهم آوردن هر امکانی برای مردم دست می‌زد و روح پرشکوه او چنان صیقل داده‌شده بود که همواره آرزوی شهادت می‌نمود، بارها دوستان او آرزوی شهادت را از زبان او شنیده بودند چراکه او معتقد بود که درگیری و شهادت است که انقلاب اسلامی را رشد می‌دهد و هنگامی‌که پاسخ الله‌اکبر مردم بی‌سلاح را با رگبار گلوله می‌دهند قهرآمیز بودن انقلاب برای خلق مستضعف روشن می‌گردد و ایمان آنان را برای ایثار هستی خود درراه خدا و خلق آشکار می‌نماید و تنها قهر انقلابی خلق است که انقلاب را به پیروزی می‌رساند؛ و دولت امپریالیسم آمریکا و عمال سرسپرده‌اش، شاه جنایتکار را از سر خلق مستضعف کوتاه می‌گرداند.
کشتار بی‌رحمانه مردم ستمدیده ایران در 17 شهریور 57 روح پرخروش او را سخت متأثر ساخت و قتل مردم در قم، تبریز، اصفهان و کرمان ضرورت قهر امیری انقلاب را نه‌تنها بر او که بر هر مجاهد آزاده دقیقاً روشن نموده. حمله بی‌شرمانه و جنایت‌کارانه مزدوران شاه جلاد به مردم بی‌سلاح که برای اقامه نماز عید قربان در خرمشهر گرد هم آمده بودند روح انسان‌دوست و پرعظمت او را سخت کینه‌ورز نمود او می‌گفت وقتی صدای تیری را می‌شنود گویی که به قلبش اصابت نموده است.
همگی شاهد تلاش‌های خستگی‌ناپذیر او برای به وجود آوردن امکانات جهت مداوای مجروحان عید قربان و رسیدگی به وضع خانوادگی آنان بودند. وجود او سرشار از نوع‌دوستی و عشق به خلق بود. آری او پرورش‌یافته مکتب قرآن و تشیع راستین بوده. قرآنی که مؤمنین را به جهاد و ایثار درراه خدا می‌خواند و پیامبرش برابری و برادری را شعار خود می‌سازد. عشق و ایمان و تلاش شبانه‌روزی او همواره او را به‌سوی بلند بام ایثار رهنمون می‌ساخت. هیچ‌گاه از یاد خلق بیرون نمی‌رفت.
شب‌هنگام 23/9/57 حسن مجتهد زاده براثر انفجار بمبی که از طرف عناصر انقلابی در کنار منزل یکی از مزدوران کثیف ساواک کار گذاشته‌شده بود مجروح می‌گردد و به بیمارستان شهیدی منتقل می‌شود که بلافاصله از طرف مزدوران ساواک، شهربانی و ارتش بیمارستان را محاصره نموده و او را با تن مجروح به بند کشیده به بیمارستان نیروی دریایی خرمشهر منتقل و از همان لحظه اول به زیر شکنجه روحی برده و بازجویی‌های ممتد آغاز می‌گردد؛ و درحالی‌که دکتر معالج وی احتمال مرگ وی را صفر بیان می‌دارد براثر عدم رسیدگی و معالجه او از طرف دژخیمان پهلوی و در اثر شکنجه مستمر در بعدازظهر 28/9/57 شربت سرخ شهادت را می‌نوشد.

کلیه حقوق نزد موسسه شهدای نخبه محفوظ است
طراحی و پیاده سازی: رامندسرور