سایت شهدای نخبه و دانشجو

عظیم اسدی مشکال

مشخصات شهید

 • نام: عظیم
 • نام خانوادگی: اسدی مشکال
 • نام پدر: رحیم
 • تاریخ تولد: شنبه, 30 شهریور 1336
 • شماره شناسنامه: 341
 • محل تولد: دزفول
 • محل شهادت: دزفول
 • تاریخ شهادت: چهارشنبه, 09 فروردين 1357
 • محل تحصیل: دانشگاه شهید چمران اهواز
 • رشته تحصیلی: ریاضی
 • مقطع تحصیلی: لیسانس
 • شغل: دانشجو

زندگینامه

مِنَ المُومِنينَ رجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدوالله عَلَيه فَمِنهُم مَن قَضَي نَحبَه وَ مِنهُم مَن يَنتَظِر

شهيد عظیم اسدی مشکال در تاريخ 1336 در خانواده‌ای مستضعف و در خانه محقري ديده به جهان گشود جهاني كه از زمان تولد و رشد او حتي یک‌لحظه نظر او را به خود جلب نكرد جهاني كه سراسر پر از فشار و جور حاكمان آمريكايي بود. او از همان اوان كودكي سختي زندگي را به چشم ديد و به‌وضوح حس كرد و خود را براي مبارزه با مصائب و مشكلات زندگي كه گریبان گیر مستضعفين است آماده كرد.
در همان اوایل او كار و تحصيل را در كنار هم شروع كرد در زمستان تحصيل و در تابستان كار و تلاش و خودسازی و فعاليت. در مدت كمي از تحصيل توانايي خود را در امر ادامه تحصيلات به نحو چشمگيري نشان داد. در تمام طول تحصيل بامطالعه کتاب‌های مذهبي و اسلامي و تجسس و مطالعه قرآن به تقويت روحيه و ايدئولوژي خود و همفكران همت گماشت. او داراي صفات يك مؤمن خالص و انقلابي بود و هميشه و در همه حال تفكر می‌کرد. اتفاقاتي كه به وقوع می‌پیوست او به‌سادگی از كنار آن‌ها رد نمی‌شد و در پي علل وقوع و حل آنان بود بخصوص وقايعي كه وضع نابسامان مملكت استعمار زده را تحت شعاع قرار می‌داد. در زمان رشد او در ايران حاكميت و استيلاي بيگانه كاملاً نمودار بود و مزدوران و دست‌نشاندگان بيگانه تمـام سرنوشت مردم را قبضه كرده بودند و خودكامانه حكومت و قدرت‌نمایی می‌کردند و آزادی‌ها را به بند كشيده بودند و سعي در كنار گذاشتن ملت از به دست گرفتن سرنـوشت خود داشتند و لحظه‌ای از آزار و اذيت ملت رنجديده دست‌بردار نبودند.
عظيم از اينكه می‌دید هم‌وطنانش تحت ظلم و فشار بيگانگان هستند لحظه‌ای آرام و قرار نداشت و هميشه در پي فرصت بود. پس از ورود موفقیت‌آمیز وي به دانشگاه و صحنه نسبتاً باز سياسي كه در دانشگاه وجود داشت فعالیت‌هایش را گسترش داد بطوریکه اعلامیه‌های امام را در سرتاسر خوزستان منتشر و پخش می‌کردند او توانست به كمك چند تن از هم‌رزمانش تظاهرات عظيمي بر ضد نظام شـاهنشاهي و به طرفداري نظام اسلامي در شوشتر بر پا كند كه با درگيري ميان تظاهرکنندگان و نيروهاي پليس پـايان می‌گیرد در اين تظاهرات چند نفر مجروح و چندين نفر دستگير می‌شوند. همچنين او توانست در چند شهر خوزستان تظاهراتي به مخالفت با رژيم شاهنشاهي به راه اندازد و او در به تعطيل كشاندن دانشگاه اهواز سهم بسزايي داشت.
با قيام پرشكوه خود چنان ضربه سختي به رژيم زدندكه تمام مردم ايران را به حركت واداشت. عظيم از اوج‌گیری سريع انقلاب فوق‌العاده خوشحال بود تا اينكه نقشه‌ای طرح كردند كه در چهلم شهداي تبريز در يك عمليات گسترده و وسيع بانک‌های اين دستگاه فساد را كه در دست سرمایه‌گذاران بيگانه بود و سال‌ها خون ملت را مكيده بودند به آتش بكشند.
در صبحگاه 9/1/57 به علت لو رفتن نقشه آنان توسط ساواك و شهرباني دستگير می‌شوند و در دم او را زير شكنجه قرار می‌دهند. شكنجه آنان از ساعت 6 صبح تا 10 شب يكسره ادامه داشت. در پي شكنجه، عظيم بارها به مزدوران حمله می‌کند. او در زير شكنجه مقاومت كرده و کوچک‌ترین تقاضايي از اين مزدوران كثيف نمی‌کند او هیچ‌گونه نشاني از خود و خانواده خود نمی‌دهد. مزدوران تمام آلات و ابزار شكنجه را به كار می‌برند ولي حتي يك كلمه مبني بر ضعف عظيم نمی‌شنوند. مزدوران موقعي كه عجز و ناتواني خود را می‌بینند، عظيم را تا سر حد مرگ شكنجه می‌کنند و عظيم هم با تلاوت قرآن و شعار دشمن‌شکن (لااله الا الله) مقاومت می‌کند تا اينكه در ساعت 10 شب عظيم به حالت اغماء می‌افتد. عظيم را به بيمارستان انتقال می‌دهند و در آنجا است كه روح پرعظمت وي به ملكوت اعلي پر می‌کشد و به لقاءالله می‌پیوندد.

کلیه حقوق نزد موسسه شهدای نخبه محفوظ است
طراحی و پیاده سازی: رامندسرور