سایت شهدای نخبه و دانشجو

ابوالحسن کریمی

مشخصات شهید

  • نام: ابوالحسن
  • نام خانوادگی: کریمی
  • تاریخ تولد: جمعه, 17 دی 1327
  • محل تولد: لاهیجان
  • محل شهادت: لاهیجان
  • تاریخ شهادت: چهارشنبه, 13 فروردين 1365
  • محل تحصیل: دانشگاه تهران
  • رشته تحصیلی: اقتصاد
  • مقطع تحصیلی: لیسانس
  • شغل: دادستان کل استان گیلان

خلاصه زندگی نامه

شهید حاج ابوالحسن کریمی دردشتی در سال ۱۳۲۷ هجری شمسی در شهرستان لاهیجان چشم به جهان گشود.

او از همان دوران کودکی و به هنگام تحصیل علم علی‌رغم محیط فاسدی که رژیم ستم‌شاهی ساخته بود، راه خود را که همان راه اسلام قرآن بود به‌درستی شناخت و به نیکویی پیمود. در سال ۱۳۴۶ موفق به اخذ دیپلم ریاضی شد و در همان سال با موفقیت در کنکور سراسری به دانشگاه تهران راه یافت و در رشته اقتصاد به تحصیل مشغول شد و جهت آشنایی با مبانی اقتصاد اسلامی این علم را نزد اسلام شناسان برجسته حوزه از جمله شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی فرامی‌گیرد.

شهید کریمی در اواخر سال ۱۳۴۶ به علت شرکت در تظاهرات تشیع جنازه جهان‌پهلوان غلامرضا تختی دستگیر و چند ماه در زندان قزل‌قلعه محبوس گردید. ایشان در سال ۱۳۵۰ به علت فعالیت علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی و پخش اعلامیه‌های حضرت امام خمینی (ره) بین دانشجویان در خوابگاه امیرآباد تهران دستگیر و بار دیگر زندانی می‌گردد اما این بار فرصتی برای وی بود که با چهره‌های برجسته‌ای همانند حجت‌الاسلام جعفری گیلانی و حجت السلام هاشمی رفسنجانی و مرحوم آیت‌الله ربانی شیرازی آشنا شود و توان بیشتری برای ادامه مبارزه کسب نماید.

«شهید ابوالحسن کریمی دردشتی» برای اولین بار اذان صبح را در زندان با صدایی رسا قرائت نمود.

او در طول دوره تحصیلات دانشگاهی با شرکت در جلسات تفسیر قرآن مرحوم آیت‌الله سید محمود طالقانی در مسجد هدایت تهران کوشید تا از طریق کسب ره توشه‌های زنده قرآنی خود را جهت تداوم مبارزه مکتبی مجهز و مهیا سازد. همچنین بعدها مدتی در مدرسه علمیه حقانی قم که دارای جایگاه خاصی در نشر مسائل انقلابی در حوزه بود و بزرگانی چون شهید صدوقی و شهید بهشتی سرپرستی آنجا را بر عهده داشتند به تدریس زبان انگلیسی مشغول بود.

در اردیبهشت سال ۱۳۵۷ به جهت رهبری مبارزات مردم مسلمان گیلان دستگیر و در زندان رشت محبوس گردید و در آبان ماه همان سال براثر فشار مردم آزاد گردید. او بارها در سخنرانی‌هایش قبل از انقلاب از حضرت امام به‌عنوان بزرگ مرجع عالی‌قدر شیعه یاد می‌کرد. شهید کریمی مطالعه و قرائت قرآن و نهج‌البلاغه و روایات و احادیث از برنامه‌های روزمره‌اش بود. شهید کریمی در مدت اندکی به پشتوانه آگاهی‌های بالایش از علوم عربی و منطق تا سطح رسایل مکاسب در نزد اساتید علمیه قم به حدی رشد نمود که شگفتی آنان را برانگیخت.

او در مدت بیش از سه سال در مسئولیت، فرماندار لاهیجان و دادستانی دادگاه‌های انقلاب اسلامی استان انجام‌وظیفه نمود. شهید بزرگوار با توجه به اندوخته‌های دینی و علمی و تجارب و تخصص و مسئولیت‌های اداری، به مطالعه دقیق و نوشتن نیز انس و الفتی داشت و این علاقه‌مندی باعث گردید تا کتاب‌های متعددی در زمینه‌های معارف اسلامی به رشته تحریر درآورد. کتاب‌های جلوه‌گاه درد، هشدارهای امام علی علیه‌السلام به جامعه انقلابی، آموزش زبان عربی و اوضاع سیاسی و مذهبی گیلان از نوشته‌های وی می‌باشد.

سرانجام شهید کریمی در غروب سیزدهم فروردین ماه سال ۱۳۶۵ در مقابل بازار روز شهرستان لاهیجان و در کنار مسجد تکیه بر لاهیجان در سن ۳۸ سالگی به دست منافقین کوردل موردتهاجم مسلحانه قرار گرفت اصابت گلوله‌های پی‌در‌پی به گلو و بازو و سر ابوالحسن او را به سجده انداخت و ابوالحسن پس از رشادت‌های فراوان با فریاد الله‌اکبر به دیدار محبوب خویش شتافت.

کلیه حقوق نزد موسسه شهدای نخبه محفوظ است
طراحی و پیاده سازی: رامندسرور