سایت شهدای نخبه و دانشجو

حسن عضدی

مشخصات شهید

 • نام: حسن
 • نام خانوادگی: عضدی
 • نام پدر: محمد علی
 • تاریخ تولد: دوشنبه, 12 تیر 1329
 • محل تولد: رشت
 • محل شهادت: تهران دفتر حزب جمهوری
 • تاریخ شهادت: یکشنبه, 07 تیر 1360
 • محل تحصیل: دانشگاه علامه طباطبایی
 • رشته تحصیلی: اقتصاد
 • مقطع تحصیلی: دکترا
 • شغل: معاون وزیر آموزش و پرورش

خلاصه زندگی نامه

دكتر حسن عضدي فرزند محمدعلي دوم شهريور سال 1325 ه.ش در يك خانواده متدين از طبقه متوسط در شهر رشت ديده به جهان گشود. او در اوايل جواني ابتدا مادر و سپس پدرش را از داست داد و در نتيجه كفالت برادران و خواهران كوچكترش را نيز بر عهده گرفت. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در زادگاهش به پايان رساند و در طول تحصيل از شاگردان ممتاز به شمار مي‌رفت. از كودكي به اسلام عشق مي‌ورزيد و در مساجد به گفتن اذان مي‌پرداخت. از همان دوران جواني شيفته معارف اسلامي بود و با وجود مشكلات فراوان كتاب‌هاي مرحوم دكتر شريعتي و هم چنين استاد شهيد آيت‌الله مطهري را به دست مي‌آورد و مطالعه مي‌كرد.
شهيد عضدي پس از اخذ مدرك تحصيلي ديپلم، داوطلبانه براي آشنايي بيشتر با زندگي اقشار مستضعف و محروم جامعه، تحت عنوان سپاهي دانش، به مناطق محروم و دور افتاده كشور رفت. سپس براي ادامه تحصيل عازم تهران شد و در دانشكده علوم ارتباطات اجتماعي به تحصيلات خود ادامه داد و موفق به اخذ دانشنامه ليسانس در دو رشته روزنامه‌نگاري و روابط عمومي و تبليغات شد. پس از آن با علاقه‌اي كه به مسايل سياسي داشت وارد دانشكده علوم سياسي شد و تحصيلات خود را تا مقطع كارشناسي ارشد اين رشته دنبال كرد. سپس راهي آمريكا شد و در رشته  مديريت بازرگاني با تخصص مديريت بين‌الملل از دانشگاه دالاس موفق به اخذ درجه كارشناسي ارشد گرديد و به علت كسب درجه ممتازي به  عضويت افتخاري انجمن مديران درآمد و بعد از آن تحصيلات عاليه خود را تا مرحله دكتراي اقتصاد سياسي در دانشگاه تگزاس ادامه داد. او هيچ‌گاه از زير بار مسئوليت‌ها شانه خالي نمي‌كرد و با توانمندي كه داشت همه امور را به بهترين شكل ممكن انجام مي‌داد. او از زمان تحصيل در دانشكده علوم ارتباطات اجتماعي با الهام از انديشه‌هاي امام راحل به مبارزه با مظاهر ظلم و ستم رژيم پهلوي پرداخت و به طرق مختلف حمايت خود را از آرمان‌هاي والاي انقلاب اسلامي نشان داد. طي مدتي كه در آمريكا به سر مي‌برد با انجمن‌ها‌ي اسلامي دانشجويان آمريكا و كانادا همكاري مي‌كرد.با شدت يافتن مبارزات مردم انقلابي به رهبري امام خميني، او نيز به وطن بازگشت.
شهيد عضدي در تظاهرات و تهيه اعلاميه‌هاي ضد رژيم پهلوي شركت مي‌كرد و با سخنراني و پخش اعلاميه، راه را براي جوانان نشان مي‌داد.
او هفتم دي‌ماه سال 1357 قبل از شركت در راهپيمايي ضد رژيم در وصيت‌نامه‌اي به فرزندان خردسالش چنين نوشته است :‌« ... فرزندان من ... هم اكنون عازم يك اعتراض و راهپيمايي بزرگ هستم. مي‌خواهم همچون باريكه آبي و قطره‌اي به دريا به پيوندم تا حركت و هستي را لمس كنم . عجله وشتاب براي پيوستن به دريا مجال نمي‌دهد تا با فرصت برايتان نامه بنويسم و آن چه را كه دلم مي‌خواهد برايتان بازگو كنم. اكنون تاريخ ميهن ما لحظات بسيار حساسي را مي‌گذراند. انقلاب امت ما يعني امت پيغمبر(ص) و علي (ع) به قله نزديك مي‌شود و پرتگاه‌ها نيز مخوف و وحشتناك و دشمنان يعني صاحبان زر و زور و تزوير فراوان و در كمين هستند
گفتن درباره انقلاب ما ، نامه را به درازا مي‌كشاند ... و  آن را به تاريخ واگذار مي‌كنم كه خود خواهيد خواند و خواهيد شنيد. ...»او سرانجام به همراه خيل مشتاقان آفتاب، دميده شدن فجر انقلاب را به نظاره نشست و با غريو الله‌اكبر، خميني رهبر ؛ خود را براي ساختن ايراني آباد و اسلامي آماده نمود.
شهيد عضدي پس از پيروزي انقلاب اسلامي به عنوان يكي از نمايندگان مردم استان گيلان به مجلس خبرگان قانون اساسي راه يافت و در آن مجلس نيز به عضويت هيئت رئيسه درآمد و در كنار شهيد بهشتي همه همت خود را براي تدوين قانوني بر اساس اسلام ناب محمدي(ص) و عدال? به كار گرفت.
با آغاز فعاليت‌هاي حزب جمهوري اسلامي ، به عنوان يكي از ياران نزديك بنيانگذاران حزب درآمد و با تلاش پي‌گير شاخه اين تشكيلات را در گيلان پايه‌گذاري كرد. و به عضويت ستاد انقلاب اسلامي استان گيلان نيز نائل شد. دكتر عضدي به تقاضاي دانشجويان مدرسه عالي ترجمه، سرپرستي آن  مدرسه را به عهده گرفت و هم‌زمان در دانشكده انقلاب اسلامي دانشگاه ملّي به طور رايگان به تدريس پرداخت. پس از اجراي طرح ادغام دانشگاه‌ها، سرپرستي مجتمع دانشگاهي ادبيات و علوم انساني را عهده‌دار شد و فعاليت مستمر خود را در كميته‌هاي مختلف ستاد انقلاب فرهنگي آغاز كرد و يكي از اعضاي كميته پنج نفره ادغام دانشگاه‌ها و مؤسسات عالي شد. شهيد عضدي يكي از بنيانگذاران جامعه دانشگاهيان ايران و يكي از اعضاي فعال شوراي وحدت حوزه و دانشگاه بود.
همسرش چنین می گوید: « حسن به دنبال عدالت می گشت، تمام وجودش مملو از عشق پاک بود که او را به مدینه فاضله علی بن ابیطالب (ع) می رساند، از کودکی تصمیم گرفته بود، روزی درد و رنج مردم کشورش را کاهش دهد، دلش نمی خواست در حکومت جمهوری اسلامی اشکی بر گونه ای از ظلم بریزد. ابتدا فعالیتش را با آموزش در دانشگاه گیلان آغاز کرد، و شاخه حزب جمهوری اسلامی را در گیلان پایه گذاری نمود، مدتی بعد مردم گیلان او را به خاطر صداقتش به عنوان نماینده مجلس خبرگان برگزیدند، در همین زمان با اصرار دانشجویان مدرسه عالی ترجمه، مسئولیت مدرسه عالی را بر عهده گرفت و همزمان در دانشکده انقلاب اسلامی دانشگاه ملی به تدریس پرداخت. پس از ادغام دانشگاهها او را به عنوان سرپرست مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی برگزیدند. عضدی هیچ گاه فعالیت خود را در کمیته های مختلف ستاد انقلاب فرهنگی ترک نکرد، حتی یکی از اعضای کمیته پنج نفری ادغام دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی نیز بود. حسن با تمام توان خود کار می کرد. سعی داشت، کشورش پله های ترقی را طی کند، و به مدارج عالی دست یابد. مدتی بعد او به عضویت شورای وحدت حوزه و دانشگاه درآمد، و علاوه بر مسئولیت های فوق معاونت وزیر فرهنگ و آموزش عالی و ریاست سازمانهای امور دانشجویان و سنجش آموزش کشور را بر عهده گرفت، عضدی همیشه می گفت:«من باید برای آینده بهتر تمام بچه های جامعه زحمت بکشم، ما باید بی عدالتی را در اجتماع از بین ببریم». او شبانه روز 20 ساعت کار می کرد، تا هموطنانش در اوج قله های سربلندی باشند. »
آخرين مسئوليت وي در كنار مسئوليت‌هاي پيش گفته، معاونت وزارت فرهنگ و آموزش عالي و رئيس سازمان امور دانشجويان و سازمان سنجش آموزش كشور بود. او در طول روز 16 ساعت در راه انقلاب و ميهن اسلامي‌مان جان فشاني مي‌كرد. دكتر حسن عضدي سرانجام در هفتم تير سال 1360 به همراه 72 يار صديق حضرت امام خميني(ره) به دست مناقين بدسرشت، در انفجار دفتر مركزي حزب جمهوري اسلامي به شهادت رسيد و با خون خود استمرار حيات انقلاب را امضا نمود. از شهيد دو فرزند به نام‌هاي لادن(1355)و علي(1357) به يادگار مانده است.

کلیه حقوق نزد موسسه شهدای نخبه محفوظ است
طراحی و پیاده سازی: رامندسرور