سایت شهدای نخبه و دانشجو

شنبه, 13 دی 1393 11:41

من قبل از اینکه بخواهم دکتر باشم بسیجی ام

شهید حمید عاشوری در آبان ماه 1341 در تهران متولد شد. در سال 1358 موفق به اخذ دیپلم ریاضی شد و یکسال بعد موفق به اخذ دیپلم تجربی نیز گشت. در سال1363در کنکور شرکت کرد و در رشته علوم آزمایشگاه شهر بابل پذیرفته شد که بعد از یکسال انصراف داد و در سال 1365 دوباره کنکور داد که این بار در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شد. خاطره ایی که می خوانیم نقل شده از همرزم شهید است:


حمید آقا از ابتدای عملیات در تنگه کنش، با ما بود.انگار قبل از اینکه وارد گردان بشود، با همه ما آشنا بود. قیافه ای جذاب و مردانه داشت و بسیار سخت کوش و خاضع و خاکی بود. بعد ها فهمیدم که دانشجوی پزشکی است؛  دانشجویی موفق، با استعدا عالی. او اصلا شباهتی به بعضی از دانشجویان پزشکی پشت جبهه نداشن که وقتی اسمشان در لیست کنکور ثبت می شود، تمام آداب و عقاید و رسوم قبلی و حتی طریقه لباس پوشیدن و راه رفتن خود را می بوسند و کنار می گذارند و هنگام سوار شدن به تاکسی و اتوبوس ، خودشان را جمع و جور می کنند تا فقر و استضعاف مردم به آن ها سرایت نکند.
یادم نمی رود عملیات نصر بود، یک روز صبح زود زیر بارش باران خبر آوردند بچه هایی که دیشب به کوه مشرف به پاسگاه دشمن اعزام شده اند یک مجروح دارند که دیشب تا حالا از بدنش خون رفته است. با چند تا از عزیزان، در حالی که مقداری مهمات را سوار قاطر کرده بودیم، به سوی برادران به راه افتادیم و بالاخره به نزدیک سنگر آنان رسیدیم. فهمیدیم از دیشب که آن برادر عزیز مان تیر خورده بود، آقای دکتر او را پانسمان کرده و تا صبح علاوه بر نگهبانی مراقب مجروحش هم بوده است. صبح دیدیم آقای دکتر ، مجروحش را به دوش گرفت و از بالای قله سرازیر می شود تا او را به ما برساند. وقتی که برادران همراه آقای دکتر برای بردن مهمات و سپردن مجروح به ما رسیدند نای حرف زدن نداشتند. در صحنه رزم ما آقای دکتر خط شکن ندیده بودیم که آن را هم در وجود آقا حمید پیدا کردیم. البته اگر این را به او می گفتیم ناراحت می شد می گفت: «من قبل از اینکه بخواهم دکتر باشم،بسیجی ام- اگر خدا قبول کند- و نشان پر افتخار بوسه اما را بر بازوان دارم»

منبع: نشریه دانشگاه شهید بهشتی به نقل از همرزم شهید

کلیه حقوق نزد موسسه شهدای نخبه محفوظ است
طراحی و پیاده سازی: رامندسرور